Humor på mode

Her i starten af februar var Modeugen i København i fuld gang. Det fik mig til at tænke på, om humor og mode har noget tilfælles. Og svaret er helt klart JA. Den legendariske modeskaber Karl Lagerfeld sagde engang:
”En god sans for humor og en smule mangel på respekt er det, som holder en legende i live.”
Det må man sige er sandt. Tænk bare på rejsekongen Simon Spies, som gik med leopardskinstøfler og guldstok og badede nøgen i storkespringvandet. Elton John optrådte med gigantiske solbriller og farverige kostumer.

Citatet kan både bruges om modeskabere og om humorister. Begge skal skubbe grænserne for, hvordan vi ser på verden. Men de skal helst ikke tage sig selv for alvorligt. Hvis man gør det – så bliver man tit latterlig.

I de senere år har modeverdenen taget humor til sig i stor stil. Modemærket Loewe lavede for nogle år siden et par nisse-sko (Elf-shoes) med et glimt i øjet. Prada lavede tasker med tegneserier på siden. Et glimt i øjet gør, at man bliver husket. Det viser kreativt overskud.

Så hvis du ser modeshows og tænker: ”De er da for langt ude nu. Frugt i håret og banankraver”, så lad være at tro, at designeren selv tager det meget alvorligt. Det kan meget vel være en humoristisk reference til den tid, vi lever i. Mode- og humorbranchen har det tilfælles, at de arbejder begge med at få os til at se på verden med nye øjne. At sige: ”Genialt – sådan kan man jo også gøre det”.

Du kan læse meget mere om mine foredrag her


HUMOR I MODE

Modebranchen bliver tit beskyldt for at tage sige selv meget alvorligt. Men tit har designerne et humoristisk glimt i øjet. Måske er det mere os som modtagere, der tror, det er ment meget alvorligt.


ARTIKEL I SAMVIRKE

Hvis du skulle have lyst, så kan du læse en artikel i Samvirke, som jeg blev interviewet til for et stykke tid siden. Det er i denne måneds udgave af den trykte udgave af Samvirke.

Den digitale udgave kan du læse på linket her…


HUMORISTISK MODEKONGE

Den afdøde modekonge Karl Lagerfeld var kendt for sine skarpe, men også humoristiske kommentarer.

Her er et lille udpluk:
”I’m very much down to earth, just not this earth”


“Sweatpants are a sign of defeat. You lost control of your life so you bought some sweatpants”


“Trendy is the last stage before tacky”


“Selfies are this horrible thing, where you are distorted. The chin is too big, the head I too small. It is electronic masturbation”.


“Everything I say is a joke. I am a joke myself”


HUSK At holde dig munter


Tilmeld dig mit nyhedsbrev 

Please enter your name.
Please enter a valid email address.
Something went wrong. Please check your entries and try again.
Online kursus i at blive en underholdende formidler

"SJOVT DU SIGER DET"

Her giver jeg værktøjer til: Hvordan du fortæller en historie, så den virker. Hvordan du får en anekdote til at virke, så publikum griner af den.

Hvordan du skriver en joke og hvordan du forbereder dig til at levere det til tilhørerne.

NB: Kurset er ikke live, så du kan se det igen flere gange.

Scroll to Top